Kristin Chenoweth [Darlene Cockburn]

Celé jméno: Kristi Dawn Chenoweth

Povolání: Herečka, zpěvačka

Datum narození: 24.7.1968

Místo narození: Broken Arrow, Oklahoma, USA

Znamení: Lev

Výška: 150 cm

Biografie

Kristin Chenoweth (nar. 23. července 1968) je americká zpěvačka a také muzikálová, televizní a filmová herečka.
Adoptována hned po narození, Kristi Dawn Chenoweth vyrostla v městečku Broke Arrow ve státě Oklahoma. Už od dětství bylo jasné, že má mimořádný pěvecký talent (s nikým z rodiny ale tohle nadání nesdílí, a jak sama říká, její rodiče by nikdy zpívat nahlas neměli). Vystupovala ve školních i kostelních pěveckých sborech, na Oklahoma City University úspěšně absolvovala muzikálové herectví a operní zpěv.
Kristin je majitelkou klasického koloraturního sopránu s rozsahem čtyř oktáv a schopností zazpívat notu F nad vysokým C, byla velice úspěšná v operních soutěžích a měla v tomto oboru pokračovat. Po ukončení školy se ale rozhodla přestěhovat do New Yorku a nastoupit kariéru na Broadwayi. Od roku 1997 kdy na divadelních prknech debutovala si zahrála a zazpívala ve více jak 15ti produkcích a také se může pyšnit cenou Tony za výkon v jedné z nich.
Její kariéra v televizi čítá několik rolí v seriálech. V ZÁPADNÍM KŘÍDLE ztvárnila mediální konzultantku a společně s ostatními herci byla dvakrát nominována na Screen Actors Guild Award. V letech 2007-2009 propůjčila svou tvář i hlas Olive Snookové, servírce ze seriálu ŘEKNI, KDO TĚ ZABIL. Za svou roli si vysloužila pochvaly kritiky i diváků, seriál byl ovšem po 2 sezónách ukončen a tak když Kristin v roce 2009 přebírala cenu Emmy za tuto roli, mohla si jen postesknout, že je nezaměstnaná. V témže roce ale na televizní obrazovky vtrhl nový seriál s muzikálovými prvky o školním pěveckém sboru – tedy GLEE, a Kristin si v jedné epizodě zahrála April Rhodesovou (a vysloužila si za to cenu Satellite). Její vystoupení v GLEE naštěstí nebylo poslední a svou roli si na jaře 2010 zopakuje.
Kristin je také filmová herečka. Mohli jsme ji vidět ve snímcích MOJE KRÁSNÁ ČARODĚJKA, HORŠÍ UŽ TO NEBUDE nebo v romantické komedii ČTVERY VÁNOCE, kde si zahrála starší sestru Reese Witherspoon. V roce 2001 vyšlo první studiové album Kristin Chenoweth s nahrávkami písní z klasických hollywoodských muzikálů, další dvě alba následovala v letech 2004 a 2008, kdy vydala vánočně laděnou desku.
Ke své bohaté kariéře, čítající mnoho profesí, přidala Kristin i roli úspěšné autorky – v roce 2009 vyšla její autobiografie A Little Bit Wicked: Life, Love, and Faith in Stages, kde popisuje své šťastné dětství v adoptivní rodině (biologickou matku nikdy nepoznala, ale domnívá se, že se jednou setkaly na Kristinině autogramiádě – podobně maličká žena (Kristin má 150 cm) ji tehdy přišla pozdravit a krátce nato zase zmizela), účinkování v muzikálu Wicked (který jí proslavil) i kariéru v Hollywoodu. V knize zmiňuje i to, že trpí Menierovou chorobou, onemocněním vnitřního ucha, způsobujícím mimo jiné závratě.
V roce 2010 natočila pilotní díl nového seriálu Davida Kelleyho z právnického prostředí LEGALLY MAD a také propůjčila hlas v animovaném seriálu SIT DOWN, SHUT UP. V současnosti Kristin pracuje na filmu o životě legendární zpěvačky Dusty Springfield, kterou by ve snímku měla ztvárnit. Scénář i režii by měla obstarat Jessica Sharzer (THE L WORD) a na roli přítelkyně Dusty si brousí zuby Kerry Washington (RAY).

Filmografie seriálů

1999 - LateLine (02x08 - The Christian Guy) - Kristin

1999 - Paramour (mini-série)

2001 - Kristin (13 epizod) - Kristin Yancey

2001 - Frasier (09x10 - Junior Agent) - Portia Sanders

2002 - Baby Bob (01x06 - Talking Babyes Say the Darndest Things) - Crystal Carter

2003 - Fillmore! (01x10 - Masterstroke of Malevolence) - Museum Guide

2005 - Great Performances - Cunegonde

2004 - 2006 The West Wing (34 epizod) - Annabeth Schott

2007 - Ugly Betty / Ošklivá Betty (01x23 - East Side Story) - Diane

2007 - 2009 - Pushing Daisies (22 epizod) - Olive Snook

2009 - Sit Down, Shut Up (11 epizod) - Miracle Grohe

2009 - Legally Mad (Pilot) - Skippy Pylon

2009 - Glee (zatím 3 epizody) - April Rhodes

2012 - Good Christian Belles (hl.role) - Darlene Cockburn